Slide Two
Slide Two
Slide Two
Slide Two
previous arrow
next arrow

Muzeum

Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze – muzeum znajdujące się w obrębie wsi Żłobek[2] koło Sobiboru, 6 kilometrów od Jeziora Białego w Okunince. Na terenie stanowiącym podczas II wojny światowej niemiecki obóz zagłady (SS-Sonderkommando Sobibor).

Muzeum zostało założone 14 października 1993, tj. w 50. rocznicę zbrojnego powstania więźniów obozu[3].

Początkowo Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze stanowiło filię założonego w 1981 Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. (obecnie Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie)[4]. Kompleks muzealny składał się wówczas z pomnika matki żydowskiej z dzieckiem. Kopca z prochami ofiar obozu oraz budynku muzealnego znajdującego się przy dawnej stacji kolejowej. Połączonego z pozostałymi częściami muzeum tzw. szlakiem pamięci. W budynku, czynnym okresowo – od maja do października, mieści się stała wystawa Sobibór – obóz śmierci (otwarta w 2000).

W czerwcu 2011, z powodu kłopotów finansowych i wobec braku wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury, Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady zostało przejściowo zamknięte dla zwiedzających[5]. Planowane jest stworzenie nowej formy upamiętnienia ofiar dokonanego w Sobiborze ludobójstwa[4]. Tam Gdzie Zawsze Okuninka.